Hostem u Slunečnice

 

**************************************

Domů        Uskutečněné programy     O nás

 

 

 

Uskutečněné programy

 

2014

Není vesmír jiný?
čt 14. 5., přednáška Miroslava Matouše
M. Matouš působil do roku 1958 jako kněz v Církvi československé. Po odebrání státního souhlasu byl od roku 1967 dvacet let činný jako kazatel Jednoty bratrské. Do dnešní doby napsal a přeložil řadu knih, především poezii. Byl blízkým přítelem a spolupracovníkem Přemysla Pittra, před rokem 1989 příležitostně přednášel i v Unitarii.

 

Voda v Praze
čt 12. 3., přednáška PhDr. Kryštofa Drnka
V březnu se slaví světový den vody, a tak chceme i v Unitarii připomenout, jak je pro nás tak všudypřítomná všední věc, jakou je voda, cenná. Zajímá vás historie a současnost pražského vodárenství? Přemýšleli jste nad tím, kolik vody a z jakých zdrojů využívá moderní velkoměsto? A jak s vodou hospodařili naši předkové? Přednáška bude věnována nakládání s přírodní, pitnou i odpadní vodou v Praze v kontextu historického vývoje až po dnešní dobu.

 

Tolerance

čt 19. 2. přednáška Prof. PhDr. Anny Hogenové, CSc.
Tolerance je pro současnou dobu, v níž je v našem společenském prostředí kladen velký důraz na individualismus a uspění jednotlivce, velmi potřebnou vlastností. Jsme si to však schopni uvědomovat a uplatňovat ji ve svých životech? V Evropě dochází stále častěji k tragickým střetům nejrůznějších kultur a přesvědčení, vzrůstá extremismus a nenávist. Jakou roli může mít v tomto světě snaha porozumět druhým, pochopit je a nechat se jejich názory a postoji obohatit? Proč je nutné se stále učit toleranci?

 

Credo v současné vážné hudbě
čtvrtek 29. 1. přednáška PhDr. Wandy Dobrovské, Ph.D.
Zhudebnění mše je známé již ze středověku a raného novověku. Dnes se jím zpravidla rozumí zhudebnění ordinaria, které obsahuje i Credo, tedy vyznání víry. To je obecně považováno za nejniternější část hudební formy mše, a tak skladateli nabízí prostor k osobitému vyjádření duchovního obsahu.
Jak se dnes tvůrci vážné hudby staví k hudbě náboženské? W. Dobrovská se pokusí na několika příkladech v podstatě současných zpracování Creda ukázat rozmanitost a inspirativnost možných přístupů.

 

Unikátní archeologický objev na pražském Vyšehradě
čtvrtek 4. 12.
Přednáška Mgr. Ladislava Varadzina, Ph.D.
Čeští archeologové objevili v srpnu 2014 na Vyšehradě pozůstatky neobyčejně zajímavé stavby - největšího kostela s centrálním půdorysem v západoslovanském prostředí, který je zároveň nejstarší sakrální stavbou nalezenou na našem území. O její existenci neměli dosud historikové ani archeologové žádné tušení. Jak významný je tento objev v kontextu středoevropské historie a kultury? Pozmění nějak naše znalosti raného středověku v českých zemích? Přijďte si poslechnout a prohlédnout vše podstatné!

 

Václav Havel a současná společnost – vnímání jeho odkazu
čtvrtek 6. 11.
Přednáška Mgr. Jana Hrona, bohemisty a pracovníka Knihovny Václava Havla, který se do povědomí veřejnosti zapsal jako spoluautor výstavy Václav Havel – český mýtus a dlouhodobě se zabývá jeho korespondencí.
Dvacet pět let po sametové revoluci, jejíž byl Václav Havel velice důležitou postavou, téměř dvanáct let poté, co opustil post prezidenta, a tři roky po jeho smrti. Jak se dnes díváme na kulturní, společenskou i etickou stopu, kterou tato osobnost zanechala v naší nedávné minulosti?
Někteří lidé na něj vzpomínají s velikou úctou, jiní jej kritizují. Nezvratným faktem ale je, že Václav Havel se do našich dějin zapsal velmi výrazně. Navíc jím prosazované ideály se v mnoha ohledech kryjí s unitářskými. To všechno jsou důvody, abychom mu u příležitosti významného výročí 17. listopadu 1989 věnovali v pořadu Hostem u slunečnice pozornost.


Nebeský a pozemský Jeruzalém

čtvrtek 11. 9.

přednáška Hany Alisy Omerové, malířky a ilustrátorky.
Hana Alisa představí sérii svých obrazů, která vznikla na základě tvůrčí spolupráce s Dr. Itzhaqem Hayutmanem, architektem a kabalistou žijícím v Jeruzalémě. Výklad bude zaměřen především na symboliku chrámu jakožto spojnice mezi nebeským a pozemským, kabalistického stromu života a na ideál jednoty mezi třemi monoteistickými náboženstvími, pro něž je Jeruzalém posvátnou duchovní kolébkou. Hana Alisa Omerová pochází ze Slovenska, žila a tvořila přes čtyřicet let v Izraeli. V České republice měla výstavy v Praze, Terezíně, Plzni a Mikulově.

 

Frank Lloyd Wright

čtvrtek 5. 6.

přednáška prof. Ing. arch. Vladimíra Šlapety, předního českého historika architektury.
Frank Lloyd Wright (1867-1959) je dodnes uznáván jako jeden z nejvýznamnějších architektů světa. Mezi jeho realizace patří například proslulý dům Fallingwater v Pensylvánii, Guggenheimovo muzeum v New Yorku či hotel Imperial v Tokiu. Wrightova tvorba podnítila zásadní zvrat v architektuře 20. století a jeho stavby (pro něž je typické úzké propojení s přírodou) se staly symbolem moderní architektury. Je však uznáván také jako teoretik, urbanista i designér. Není bez zajímavosti, že pocházel z unitářské rodiny a sám se ve svých duchovních postojích hlásil k univerzalismu.
 

Evoluční myšlení jako úcta k božství
pondělí 16. 6.

přednáška Mgr. Filipa Jaroše, Ph.D.
F. Jaroš se specializuje na spojení přírodních věd a filozofie, především jej pak zajímají různé verze biologické evoluční teorie. Zevrubně se věnuje například učení švýcarského biologa a filozofa A. Portmanna. Na základě svého badatelského zaměření se často zabývá také vztahem vědy a víry. Širší veřejnost jej může znát jako autora obsáhlého kritického doslovu k českému vydání knihy britského propagátora genocentrické verze darwinismu R. Dawkinse Boží blud.

 

T. G. Masaryk o svobodném myšlení
úterý 13. 5.

přednáška pychologa a publicisty Bohumila Slámy
B. Sláma se osobností našeho prvního prezidenta ve svém díle intenzivně zabývá již delší dobu. Především se pak věnuje Masarykovu filozofickému odkazu: univerzalitě a nadčasovosti jeho idejí a vizí, jejichž základem je myšlení po všech stránkách osvobozené od mýtů i všech ostatních bariér. B. Sláma je mimo jiné autorem knih Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk a K. H. B. a T. G. M. o svobodném myšlení.

 

Jak přežít v rodinném stresu
úterý 29. 4.

přednáška Jany Hrunkové, pracovnice občanského sdružení Totum, které poskytuje odborné sociální poradenství
Co ovlivňuje rodinné vztahy? Jaké jsou příčiny stresu v rodinném prostředí v době spěchu a tlaku na výkon, technických vymožeností a proměny genderových rolí? Je hodnota rodiny stále stejná? Jaké nároky klade dnešní doba na jednotlivce v rámci rodiny a na rodinu samotnou? Umíme čelit těmto nárokům? Co můžeme udělat pro svou rodinu a pro to, abychom se v ní cítili dobře?

 

 Rudolf Steiner a návrat mystérií. Duchovní prameny obnovy kultury
úterý 22. 4.

přednáška Tomáše Boňka
V pořadu bude připomenut myšlenkový odkaz Rudolfa Steinera, mystika, proslulého myslitele a mimo jiné i zakladatele antroposofie a waldorfského školství. Učení R. Steinera je v mnoha ohledech stále aktuální a může být i v současné době osvěžující duchovní inspirací.
 

Souznění s Matkou Zemí
úterý 25. 3.

přednáška Karla Funka
Známý spisovatel a ezoterik se ve své přednášce se bude zabývat duchovním vztahem k přírodě, mystikou průběhu roku, posvátny?mi místy a vztahem k nim. Představí také různé netradiční možnosti, jak prožívat náš vztah k planetě Zemi, například sdýchávání se s Duší Země či hledání a využívání akupunkturních bodů Země. Karel Funk, jenž se hlásí mimo jiné k odkazu dr. E. Tomáše a R. Steinera, napsal mnoho čtenářsky velmi oblíbených knih o duchovních cestách inspirovaných takzvaným ezoterním křesťanstvím. Jsou to knihy určené pro současného člověka se všemi jeho vadami, touhami, přednostmi i starostmi.

 

Pohanská náboženství v České republice a Česká pohanská společnost

úterý 25. 2.

přednáška Jakuba Achrera a Filipa Kubína
Přednášející společně představí smysl, cíle a aktivity České pohanské společnosti - občanského sdružení, které se hlásí k duchovnímu odkazu Slovanů a dalších evropských národů z předkřesťanské éry a chce poskytovat přátelský prostor pro všechny, kterým je pohanství blízké.

 

Nenechám maličkých zahynouti

čtvrtek 20. 2.

Ludvík Hess v moderované besedě
Hlavním hostem pořadu bude zakladatel dětských babyboxů L. Hess - velmi všestranný člověk, kterého má ovšem česká veřejnost spojeného především s touto aktivitou. Jak vlastně vznikla myšlenka babyboxů? Zachraňují dětské životy?
Má jejich existence smysl? Proč je část společnosti odmítá?
 

út 14. 1. Romská kultura a spiritualita v České republice
přednáška Mikuláše Vymětala, Th.D.
Situace romské menšiny v naší republice není jednoduchá a dobré vzájemné vztahy s Romy mají stále křehké základy. K jejich zpevňování může přispívat mimo jiné také lepší poznání mentality a kultury tohoto etnika. Takovou možnost nabízí i aktuální přednáška v Unitarii, jenž je věnována obecně málo známé oblasti romské spirituality.

 


2013

 

út 3. 12. Americký klub dam – krůček k ženské vzdělanost
přednáška PhDr. Mileny Secké spojená s představením stejnojmenné knihy.
Americký klub dam, založený V. Náprstkem v roce 1865, otevíral spolu gymnáziem Minerva českým dívkám a ženám první možnosti vyššího vzdělávání.

út 10. 12. Projekt Paměť žen
přednáška Mgr. Pavly Frýdlové.
P. Frýdlová je hlavní koordinátorkou tohoto dlouhodobého mezinárodního projektu, v němž jsou dokumentovány zkušenosti, názory a každodenní život tří generací žen, narozených v letech 1920–1960.

 

5. 11. Ekumenismus
přednáška Mgr. Martina Vaňáče
Staré řecké slovo oikúmené se dá přeložit jako "celý obydlený svět". V oblasti náboženství získávalo další význam postupně od 19. století, kdy se ekumenismem začalo označovat hnutí, jehož snahou bylo sbližování a spolupráce křesťanských církví. Přednáška bude věnována historii a proměnám významu tohoto pojmu a také smyslu a možnostem náboženského ekumenismu v dějinách i v současnosti.

 

út 29. 10. Víra svobodomyslných křížem krážem celým světem
prezentace Steve Dick
Prostřednictvím slova, fotografií, hudby a videa navštívíme skupiny praktikující svobodomyslnou víru, které nesvazují krédem nebo dogmatem, ale jsou schopny najít duchovní substanci a inspiraci v rámci vlastní kultury a tradice.

 

8. 10. Cyril a Metoděj očima středověkých hagiografů
přednáška doc. Petra Kubína
Dva vzdělaní bratři ze Soluně přinesli v 9. století Slovanům na Moravu mnoho zásadních náboženských i kulturních podnětů: například zdokonalení křesťanské věrouky, a zejména písmo uzpůsobené národnímu jazyku. Jak se ale proměňoval význam jejich působení v naší kultuře poté, co se toto písmo - hlaholice - stalo pro české země slepou vývojovou větví?

 

10. 9. Pomoc lidem v hmotné nouzi
přednáška Bc. Henriety Votíkové
Lze účinně předcházet tomu, aby se člověk dostal do hmotné nouze? A jaká jsou případně východiska z této nelehké životní situace? Přednáška H. Votíkové ze sdružení Maltézská pomoc, o. p. s., bude věnována oběma otázkám a doplněna besedou s možností osobní konzultace.

 

11. 6. Bude Mars náhradní Zemí?
přednáška Ing. Jana Šifnera
Historie a současnost výzkumných projektů zaměřených na poznání Marsu. Zvláštní pozornost bude věnována současným novým objevům, které mohou míru našeho poznání této „červené planety“ zásadně posunout. Nebude opomenuta ani stále otevřená otázka existence života na Marsu a možné scénáře do budoucna.

 

21. 5. Perspektivy člověka
přednáška Petra Samojského

Člověk z pohledu mikrokosmu a makrokosmu, z pohledu věčnosti i z pohledu svědectví jeho skutků. Inspiraci k diskusi poskytne několik krátkých filmů.

 

23. 4. Nálezy zvířat z dob faraonů
přednáška archeozooložky Zdeňky Sůvové
Archeozoologie je vědecká disciplína zabývající se studiem archeologických nálezů živočišného původu (kostmi, zuby, rohovinou, schránkami měkkýšů a podobně). Díky ní je možné lépe porozumět způsobu života zaniklých kultur i vztahům mezi člověkem a jeho prostředím v minulosti. Zvířata samozřejmě vždy tvořila významnou složku potravy člověka, ale mnohá z nich měla také symbolický či rituální význam a někdy se již v dávných dobách stávala domácími společníky.
Zdeňka Sůvová se mimo jiné účastnila velmi úspěšných archeologických výzkumů týmu Českého egyptologického ústavu v Egyptě či Súdánu.

 

9. 4. Písně pašijové

Koncert hudební skupiny C&K vocal u příležitosti velikonoc
Koncert je sestaven z písní Jiřího Cerhy napsaných na texty Bible kralické, které líčí velikonoční děje, dále k textůmTomáše Vondrovice, Barbary Ježkové a k textům ze Starého zákona. Zpívají: Helena Arnetová, Jiří Cerha, Zuzana Hanzlová, Hana Horká a Michal Pleskot. Doprovází Jana Holmanová na klávesy, Vilém Bernáček na viloncello a Jakub Klár na flétnu. Koncert je přirozeně akustický.

 

19. 2. Langweilův papírový model Prahy, jeho vznik a osudy
Přednáška PhDr. Kateřiny Bečkové, historičky a znalkyně staré Prahy
Langweilův lepenkový trojrozměrný model historického centra Prahy je rozsahem zobrazeného území a dokonalostí zpracování světovým unikátem. Na přibližně 20 m² zachycuje zhruba dva tisíce budov v neuvěřitelně detailní podobě včetně například výzdoby fasád nebo stavu dvorů či zahrad. Zajímavý je také proto, že věrně reprodukuje mnohé domy i celé čtvrti, které jsou dnes již dávno zbořené, často bez zachované obrazové dokumentace. O tom, jaké příběhy a zajímavosti lze z modelu vyčíst (i díky existenci jeho digitalizovaného 3D skenu), bude hovořit jeho kurátorka K. Bečková, jež se na projektu digitalizace velkou měrou podílela. Přednáška bude věnována i pohnutým osudům jeho tvůrce Antonína Langweila, který svému dílu věnoval veškerý volný čas i peníze.


5. 3. Svět české knihy – aneb Devatenáct let prestižního knižního veletrhu
Beseda s PhDr. Danou Kalinovou, ředitelkou společnosti Svět knihy
Mezinárodní veletrh Svět knihy je jednoznačně největší i nejvýznamnější akcí svého druhu v naší republice a za osmnáct ročníků své existence si vydobyl výborné renomé také v zahraničí. Dana Kalinová je jeho ředitelkou od samého počátku a je tudíž nejpovolanější osobou, která nám může poskytnout pohled takzvaně „pod pokličku“ náročných příprav této každoroční kulturní události. Část besedy bude věnována i blížícímu se 19. ročníku a jeho hlavním tématům.
 

15. 1. Mayové, jejich předpověď světa a my
přednáška Mgr. Zuzany Marie Kostićové, Ph.D.
O konci světa, který při slunovratu 21. 12. 2012 nenastal, o fenoménu roku 2012, síle mýtů a fascinující mayské kultuře, která nás nepřestává zajímat ani stovky let po svém zániku, bude hovořit Z. M. Kostićová, religionistka, hispanistka a odbornice na mezoamerickou kulturu předkolumbovských dob.

 


2012

18. 12. Člověk je zrozen k vzájemné pomoci“ (aneb Měl Seneca pravdu?)

Beseda s Janem Mrkvičkou, ředitelem humanitární a rozvojové sekce organizace Člověk v tísni
Zajímá vás, jak lze účinně pomáhat? Víte, na co jsou či mohou být použity peníze z vašich darů? Chcete zblízka poznat vnitřní chod humanitární organizace, jež za dvacet let činnosti získala vynikající renomé nejen u nás, ale i ve světě. Přijďte se zúčastnit moderované debaty s Janem Mrkvičkou, který mimo jiné pobýval na zahraničních misích v Afghánistánu a na Srí Lance a nyní vede oddělení zajišťující realizaci humanitárních a rozvojových projektů v sedmnácti zemích světa. V první polovině besedy se bude host věnovat otázkám moderátorky, druhá polovina je vyhrazena pro dotazy publika, tedy i Vaše! Humanitární organizace Člověk v tísni vznikla v roce 1992 a během dvaceti let existence se stala jednou z největších a nejdůvěryhodnějších organizací tohoto typu ve střední Evropě. Za dvacet let činnosti realizovala tato společnost humanitární a rozvojovou pomoc ve více než čtyřiceti zemích světa. K původnímu cíli pomáhat v krizových oblastech a podporovat dodržování lidských práv ve světě se postupně přibyly další sféry působnosti, například programy sociální integrace a vzdělávací programy. Více informací můžete najít zde: Člověk v tísni

 

13. 11. Nehmotné světové kulturní dědictví UNESCO
přednáška Mgr. Michala Beneše

 

12. 6. Záludný svět povídek Malostranských
přednáška prof. Dagmar Mocné o knize