kategorie Osobnost se zásluhami o rozvoj českého unitářství in memoriam
John Howland Lathrop (1880–1967)
OŠS:
významný unitářský duchovní a sociální aktivista
Studoval na unitářské Meadville Lombard Theological School, kterou dokončil roce 1903. Poté si doplnil doktorát na Harvardově univerzitě (1905). V říjnu 1907 se oženil s Litou Schlesingerovou. Měli spolu tři děti, jedno ale bohužel zemřelo.
Jako duchovní působil nejprve v prvním unitářském sboru v Berkeley v Kalifornii, (v letech 1905-1911) a poté v prvním unitářském sboru v Brooklynu ve státě New York, (1911-1957), jehož členkou byla také Charlotta Masaryková. V Brooklynu se začal hodně věnovat sociálním otázkám, hlavně zdravotnictví a školství.
Před první světovou válkou patřil k pacifistům, ale poté co jeho země do války vstoupila, se stal ředitelem Červeného kříže americké námořní flotily.
V roce 1946 byl Lathrop zvolen prezidentem Mezinárodní asociace pro náboženskou svobodu (IARF) a téhož roku také začal řídit projekt americké humanitární pomoci v Československu. Naši zemi poprvé navštívil na několik měsíců hned ve zmíněném roce 1946, kdy jako zástupce Unitářské pomocné služby a Světové zdravotnické organizace osobně dohlížel na distribuci léků, zejména proti tuberkulóze malých dětí, a na lékařskou misi, kterou vedl Dr. Erwin Kohn a během níž po českých zemích cestovalo 14 amerických lékařů a seznamovalo zdejší lékaře s nejmodernějšími technologiemi. Pod jeho patronátem probíhalo rovněž budování unitářského dětského domova v Olešovicích pro válečné sirotky. Kromě toho veřejně přednášel, například v Kladně, Táboře a Sezimově Ústí (K. Hašpl jeho přednášky tlumočil). Koncem listopadu byl přijat prezidentem Benešem, který mu ji jeho choti Litě na závěr návštěvy udělil státní vyznamenání Řád bílého lva.
Československo pak Lathrop s Unitářskou pomocnou službou navštěvoval pravidelně jednou ročně až do roku 1949. Poté už to bohužel nebylo kvůli železné oponě možné. Přesto se díky jeho aktivnímu zapojení v humanitárních projektech a propojení s českými unitáři podařilo udělat v naší zemi mnoho významné práce.
Nominován je pro intenzivní několikaleté zajišťování humanitární pomoci poválečnému Československu, a to v úzké spolupráci s českou Unitářskou pomocnou službou.